Դու արդեն գիտես գումարման գործողությունն ու նրա հատկությունները:
Ծանոթ ես նաև հանման գործողությանը:
Փորձենք կապ գտնել գումարման և հանման գուրծողությունների միջև:
Պատկերացրու, որ կա 3 զատիկ:
Եկան և այս 3-ին միացան ևս 2 զատիկ:
Արդյունքում, հիմա կա 5 զատիկ:
Այս իրավիճակը բնութագրում է գումարման գործողությունը՝ 3+2=5
Հիմա պատկերացնենք, որ կար 5 զատիկ:
Զատիկներից 2-ը թռան և հեռացան:
Արդյունքում, մնաց 3 զատիկ:
Այս իրավիճակը բնութագրում է հանման գործողությունը՝
5−2=3
Տեսանք որ, 3+2=5 գումարումը և 5−2=3 հանումը կապված են իրար հետ:
Որպեսզի 3+2=5 գումարումը լինի ճիշտ, պետք է ճիշտ լինի 5−2=3 հանումը:
Այսպիսով, գումարումը կարելի է ստուգել հանման միջոցով:
Կանոնը այսպիսին է:
Եթե գումարից հանենք գումարելիներից որևէ մեկը, ապա կստանանք մյուս գումարելին:
Օրինակ
132+680=812գումարումը ստուգենք հանումով:
Համաձայն կանոնի՝ գումարից պետք է հանել գումարելիներից մեկը և ստանալ մյուս գումարելին:
Իրոք, 812−680=132: Ուրեմն, գումարումը ճիշտ էր կատարված:
Առաջադրանքներ դասարանում
1/ Կատարի՜ր գումարումը և արդյունքը ստուգիր հանումով։
585+585=1170, 1170-585=585
82844+7258=90102, 90102-82844=7258
672+672=1344, 1344-672=672
91826+95=91921, 91921-91826=95
2/ Հանումով ստուգիր ճիշտ է արդյոք կատարվել գումարումը։
9999+55=10054, 10054-55=9999
25+7897=7922, 7922-25=7897
99999+554=100554, 100554-554=100000 սխալ է։
250+78970=79220, 79220-250=78970
3/ Հաշվիր արտահայտության արժքեը։
99x( 909-555) +7890:(3218-3188)+78×90=99*354+7890։30+8020=35046+ 263+8020=43329
Լրացուցիչ առաջադրանքները
1/ Կատարի՜ր գումարումը և արդյունքը ստուգիր հանումով։
542+987=1529, 1529 –542=987
36598+87954=124552, 124552-36598=87954
8475+69857=78332, 78332-8475=69857
2255+6699=8954, 8954-2255=6699
741+852=1593, 1593-741=852
987456+654987=1642443, 1642443-654987=987456
2/ Հաշվիր արտահայտության արժքեը։
25x( 5316-4897)-(79×22-1188):50= 25* 419-(1738-1188):50=10475-11=10464
3// Գնացքը երկու օրում անցավ 1255 կմ ճանապարհ: Երկրորդ օրն այն անցավ 25 կմ-ով պակաս ճանապարհ, քան անցել էր առաջին օրը: Որքա՞ն ճանապարհ է անցել գնացքը երկրորդ օրը:
Լուծում 1․ 1255-25=1230կմ, այն դեպքում, եթե 2 օրն էլ գնացքը անցներ հավասար ճանապարհ
2․ 1230։2=615կմ, 2-րդ օրը
3․ 615+25=640կմ 1-ին օրը
4/ Համեմատիր.
639 < 1478
9859 < 9866
148596 = 148596
5/ Ըստ օրինաչափության գրիր ևս մեկ թիվ:
4, 6, 10, 14, 24, 38, 52: